Geriye dönük Bağ-Kur'lu olmanın yolları

Emeklilik, sosyal güvenlik  ve genel manada sosyal haklarınız hakkında bilgi veren yazıları sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Geriye dönük Bağ-Kur'lu nasıl olunur? sorusnun cevabını deneyimli bir sosyal güvenlik uzmanından öğreniyoruz. İşte detaylar..

Sosyal güvenlik uzmanı Mustafa İşcan, Milli Gazete'deki yazısında geri dönük Bağ-Kur'lu olmanın yollarına değindi.

Kimlerin geriye dönük Bağ-Kurlu olabileceğini açıklayan İşcan, "Bu konuda büyük sıkıntı yaşayan esnafımız, şirket ortakları ve çiftçilerimizin bu yazımızı dikkatlice okuması ve bir rehber olarak kullanması faydalarınadır" dedi.

İşcan'ın yazısı:

MAHKEME KARARI İLE GERİYE DÖNÜK BAĞKURLU OLMAK 
Değerli okurlar, bilindiği gibi 01.10.2008 öncesi 1479 sayılı kanunla Bağ-Kurlu sayılanlar,

a) Esnaf ve sanatkârlar ile diğer bağımsız çalışanlardan ticari kazanç veya serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar ile gelir vergisinden muaf olanlardan Esnaf ve Sanatkâr Sicili ile birlikte kanunla kurulu meslek kuruluşuna usulüne uygun olarak kayıtlı olanlar,
b) Kollektif şirketlerin ortakları,
c) Adi Komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları,
d) Limited şirketlerin ortakları,
e) Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları,
f) Donatma iştirakleri ortakları,
g) Anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları,
bu kanuna göre sigortalı sayılırlar. Bu kişiler 04.10.2000 tarihine kadar kuruma müracaat etmemişlerse, 20.04.1982 ile 04.10.2000 tarihleri arası geriye dönük borçlanmaları yapabilmek için 04.10.2000 ile 02.08.2003 tarihleri arası yazılı olarak kuruma müracaat etmiş ama kurum tarafından sigortalılıkları reddedilip başlatılmamışsa, Yargıtay’ın değişik daireleri ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun kararına göre; şayet Bağ-Kur’dan ilk numaranızı, 04.10.2000 ile 02.08.2003 arasında almışsanız SGK’yı (Bağ-Kur’u) İş Mahkemesinde dava edip, 20.04.1982 ile 04.10.2000 arasında Bağ-Kur’lu yapılmadığınız vergi kaydı veya şirket ortaklığı olan dönemlerinizi Bağ-Kur’lu hale getirip, primlerini de ödeyip emekli olabilirsiniz.
 
01.04.1994 TARİHİNE GERİYE DÖNÜK KİMLER BORÇLANABİLİR
Tarım Bağ-Kurlular geriye dönük olarak 22 yıl borçlanma hakkına sahiptirler. Peki nasıl borçlanacaklar ve izlemeleri gereken yol nedir açıklamaya çalışayım.
Bildiğiniz gibi her yörenin kendine has tarım ürünleri mevcut olup bunların üretilip satılmasından dolayı Bağ-Kurlu olunabilir.

Marmara Bölgesi’nde; Ay Çiçeği, Buğday, Mısır, Şeker Pancarı, Pirinç
Ege Bölgesi’nde; Zeytin Tütün, İncir, Pirinç
Karadeniz Bölgesinde; Fındık, Çay, Soya Fasulyesi
Antalya Bölgesi’nde; Narenciye, Buğday, Pamuk, Sebze ve Meyve
İç Anadolu Bölgesi’nde; Buğday, Arpa, Patates, Şeker Pancarı
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde; Mercimek, Fıstık, Susam, Buğday
gibi ürünleri üreticilerimiz yetiştirmektedir.

Yetiştirilen bu ürünlerin KOOPERATİF, OFİS, BİRLİK, ŞİRKET ve ŞAHIS adı altındaki KOMİSYONCULARA satışı esnasında komisyoncular, kanun gereği üreticilerden 01.04.1994 tarihinden itibaren yüzde 1 oranında Bağ-Kur kesintisi yapmış ve ilgili kesinti tutarı kişinin adına Bağ-Kur’a aktarılmıştır.

Yapılan kesinti belgesinin 01.04.1994 tarihinden itibaren geriye dönük temin edilmesi durumunda, kişinin tarımsal faaliyete tabi kurum ve kuruluşlarda da kaydının bulunması halinde ilgili kişi kesintisinin yapıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren yani 01.04.1994 tarihine kadar Bağ-Kurlu olabilirler.

BÖLGESEL OLARAK HANGİ KURUM VE KURULUŞLARDAN BAĞ-KUR KESİNTİLERİ TEMİN EDİLEBİLİR
Marmara Bölgesi’nde: Ayçiçeği Kooperatifleri,  Toprak Mahsulleri Ofisi, Trakya Birlik, Marmarabirlik,  Tekel (Tütün) Kooperatifleri, Süt Kooperatifleri ve diğer komisyoncular.

Ege Bölgesi’nde: ÇUKOBİRLİK, Tariş, Şeker Pancarı Kooperatifleri, Toprak Mahsulleri Ofisi, Süt Kooperatifleri, Pınar Süt, sebze ve meyve komisyoncuları ve diğer komisyoncular.

Karadeniz Bölgesi’nde: Çaykur İşletmeleri ve Kooperatifleri, Fındık Üreticiler Birlikleri,  Tütün (Tekel) Kooperatifleri, Pancar Kooperatifleri ve diğer komisyoncular.
Antalya Bölgesi’nde: Antalya Pamuk ve Narenciye Kooperatifi (Antbirlik), Koza Birliği, Toprak Mahsulleri Ofisi, Burdur Şeker Fabrikası A.Ş., Isparta Gül Birliği, Süt Kooperatifleri, sebze ve meyve komisyoncuları  ve diğer komisyoncular.

İç Anadolu Bölgesi’nde: Toprak Mahsulleri Ofisi,  Şeker Pancarı Kooperatifleri,  Konya Şeker Fabrikası A.Ş., Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş., Amasya Şeker Fabrikası A.Ş., Meyve Suyu Fabrikaları, Süt Kooperatifleri, sebze ve meyve komisyoncuları ve diğer komisyoncular.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde: Fıstık Üreticiler Birliği, Toprak Mahsulleri Ofisi,  Süt Kooperatifleri, sebze ve meyve komisyoncuları ve diğer komisyoncular ile daha aklımıza gelmeyen birçok tarımsal faaliyete yönelik kurum, kuruluş, birlik, kooperatif, şahıs ve şirketlerden elde edilecek belgelerle birlikte geriye dönük 4-b (Bağ-Kur) hizmeti kazanmanız sağlanacaktır.

NEREYE, HANGİ BELGELERLE BAŞVURULMALI
01.04.1994 ile 01.10.2008 tarihleri arasında geriye dönük elde edeceğiniz Bağ-Kur kesinti belgeleri ile birlikte bağlı bulunduğunuz il veya ilçenizdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmeniz gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler:
SGKHaber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.